TÖÖSTUSLIKUD MAASTIKUD
MANUFACTURED LANDSCAPES
Kanada 2006, 90 min

Ilu ja selle otsingud inimkultuuri ajaloo vältel on alati inimestele tähtsad olnud. Koguni nõnda on väidetud, et „Ilu on Jumal” nagu tavatses mõtelda suur Aasia avastaja ja vahendaja Nikolai Roerich, kes veetis aastaid sealsetes avarustes, mägedes ja steppides. Ilmselt ei pidanud tema oma ilu ja Jumalat võrdsustavas mõttes silmas sellist, nagu vahendab meile see film.

Maailmakuulus fotograaf Edward Burtynsky pildistab suuri mastaapseid inimkäte poolt vormitud tööstusmaastikke. Nii suuri, et hakkab suisa veidi hirm nende ees. Samas on need juba kuidagi nii hoomamatult suured, et ega otseselt hirmu ei oskagi nagu tunda. Voolav punane laavajõgi kesk musta ja trööstitud segipaisatud tühermaad saab kuidagi uue ja teise tähenduse läbi fotograafi ülesvõtte. Pilt. Trööstituse esteetika.

Palju on filmitud Hiinas: kasvõi kuulsa Kolme Kuristiku Tamm, Shanghai, ilmetud isikupäratud tehased, Bangladeshi laevatööstus ja Kanada kaevandused.

Hiiglaslik võiks olla üks selle filmi märksõnu. Või siis visuaalselt võimas. „Tööstuslikes maastikes” on kindlasti omad stilistilised viited Godfrey Reggio Qatsi triloogiale ent ta on siiski vägagi omanäoline film. Ta on ehk vähem suunatum oma kandvas idees. Burtynsky viitav suurejoonelistele industrialiseerimisprotsessidele ent ei kritiseeri ega kiida seda heaks vaid pakub silmiavava teose, mis viitab meie elude suunale.

Rež: Jennifer Baichwal
Op: Peter Mettler, Muusika: Dan Driscoll, Mont: Roland Schlimme, Tootja: National Film Board of Canada / Mercury Films / Foundry Films (Nick de Pencier, Jennifer Baichwal, Daniel Iron), Print: National Film Board of Canada, Format: DVD, Keel: mandariini, inglise,  Subt: eesti, inglise

ESMASPÄEV, 10.08
19:00Lisa kommentaar         Loe kommentaare

 

 
prg. mart kalmo