NAUTIGEM VAESUST
ENJOY POVERTY
Holland 2008, 90 min

Mullusel Amsterdami rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil IDFA-l avafilmiks olnud ja seal palju kära tekitanud vastuoluline linateos “Nautigem vaesust!“ võtab vaatluse alla Aafrika kõige kiiremini kasvava ja tulusama ekspordiallika – kaamerasilmaga üles võetud vaesuse. Tehes seda parimas hüperrealistlikus ja provokatiivses võtmes.

Varustatud kaamera, neoonsildi, millel ilutseb kiri “Nautigem vaesust!“ ja sensatsioonilise postulaadiga, et vaesus on Aafrika peamine ressurss, rändas hollandi režissöör/tegevkunstnik Renzo Martens Kongo Demokraatlikku Vabariiki. Oma teekonnal kasutas Martens üsna radikaalset lähenemist, üritades veenda kongolasi, et nende vaesus on kohalik loodusvara, mis toob sisse rohkem raha kui traditsioonilised ekspordiartiklid nagu kuld, kummi, kakao.

Kellele kuulub vaesus? Kas lääne fotograafidele ja filmitegijatele, kes neid kaadreid üles võtavad? Abiorganisatsioonidele, kes kasutavad neid oma teavitustegevuses? Aafrika inimestele, kes selles olukorras päevast-päeva elavad? Martens innustab kongolasi seda olukorda enda kasuks pöörama ja oma vaesust nautima. Ta veenab kohalikke fotograafe ise selliseid ülesvõtteid tegema ning neid lääne meediaagentuuridele müüma, et saavutada suurem kontroll oma olukorra kajastamise üle rahvusvahelises meedias.

Renzo Martensi mitme aasta pikkuse töö  tulemusena avaneb meie ees Aafrikat vaesuses hoidev süsteem – arengumaade vaesuse ekspluateerimine abiorganisatsioonide ja meedia poolt, kes vaesuse ja vägivalla kajastamisega endale kasu teenivad. Tegu on provokatiivse ja vastuolulise, iroonilise ja kohati humoorika filmiga, mis pakub mõtlemisainest meie enda rollist selliste kaadrite publikuna.

Rež: Renzo Martens
Op: Renzo Martens, Mont: Jan De Coster, Tootja: Peter Krüger, Renzo Martens, Maailma müük: Autlook Filmsales, Format: DVD, Keel: inglise, prantsuse, lingaali, Subt: eesti, inglise

LAUPÄEV, 15.08
19:00Lisa kommentaar
         Loe kommentaare

 

 
prg. mart kalmo