INGLISE KIRURG
THE ENGLISH SURGEON
Suurbritannia 2007, 93 min

Tänavu Maailmamuutjate filmifestivali avanud Geoffrey Smithi auhinnatud dokumentaal „Inglise kirurg“ toob meieni loo briti neurokirurgist, kes veedab oma puhkused Ukrainas, teostades ajuoperatsioone uskumatuna näivates tingimustes. Elementaarsete meditsiinivahendite puudumisel on ettevõtlik mees sageli sunnitud improviseerima ja macgyverlikke lahendusi otsima, näiteks kasutama ajuoperatsioonil Boschi drellpuuri.

Kannustatuna soovist aidata hädasolevaid inimesi, on Londonis elav neurokirurg Henry Marsh juba enam kui 15 aastat käinud Ukrainas. Ta tahab toetada sealset meditsiinisüsteemi, mille kohutava olukorraga puutus mees esmakordselt kokku 1990. aastatel külastades Kiievi KGB haiglat. Pärast seda võttis ta oma missiooniks neurokirurgia kliiniku ülesehitamise Kiievis, vedades sinna Suurbritannia haiglatest maha kantud meditsiinivarustust ning andes oma teadmisi edasi Kiievi neurokirurgia keskuse arstidele. "Inglise kirurg" on ühe sellise Ukraina visiidi kroonika.

Geoffrey Smithi pinev ja liigutav, kuid samas ka humoorikas film võtab vaatluse alla moraalsed ja eetilised teemad, mis puudutavad igaüht meist. Filmile on loonud originaalmuusika Nick Cave and Warren Ellis, kelle viimaste tööde hulka kuulub ka filmi “Jesse Jamesi tapmine argpüks Robert Fordi käe läbi” lummav heliriba.

2008. aastal omistati filmile parima dokumentaalfilmi auhind prestiižsetel dokumentaalfilmide festivalidel Hot Docs Kanadas ja Silver Docs USAs. Publiku lemmiku preemiad pälvis see film Sheffieldi, Zagrebi, Kiievi ja mitmetel teistel filmifestivalidel.
Filmi juhatab sisse Andres Soosaar!

Rež
: Geoffrey Smith
Op
: Graham Day, Muusika: Nick Cave, Warren Ellis, Mont: Kathy O’Shea, Tootja: Eyeline Films (Geoffrey Smith, Rachel Wexler), Print: Eyeline Films, Format: DVD, Keel: inglise, ukraina, Subt: eesti

NELJAPÄEV, 13.08

19:00


Lisa kommentaar         Loe kommentaare

 

 

 
prg. mart kalmo