SÜGAV SININE
DEEP BLUE
Suurbritannia, Saksamaa 2003, 90 min

Inimese võime hinge kinni hoida on üsna piiratud ja sestap jäävad meie võimalused vetevallas toimetada üpris napiks. Enamusele meist on merede ja ookeanide maailm tuttav peamiselt veepinna värvide ja vormide  peegeldustena. Pilku heita elurikkasse veealusesse ruumi on antud pigem vähestele. Ometigi ulatuvad meie kauge esiajaloo juured mere soolasesse vette, maised olesed on oma kujunemise kodust lahkunud üpris hiljuti. ”Sügav sinine” viib kaasaegse filmimistehnika vetesügavustesse ja toob ekraanile merelise imedemaa elu vormid ja värvid võimatuna näivas peensuses. Näeme elukaid, kelle jaoks sügavused on sama loomulikuks keskkonnaks kui lindudele taevas, kummalise kujuga loomi (kes tõenäoliselt on meie kauged sugulased!) ja ellujäämise vajadusega kaasnevaid paratamatusi.

Üle ekraani sööstvate tegelaste seas on merede põlisasukaid, kuid samuti osavaid ujujaid, kes kunagi ehk liuglesid õhuavarustes või tatsasid mööda padrikuid ja rohumaid. Pingviinide, delfiinide, vaalade ja hüljeste otsuse kaudu oma arengukaares merre tagasi pöörduda annab loodus hinnangu selle märja keskkonna väärtustele elupaigana. Sissevaade sügavustesse koos kaadritega merepinna tujudest näitab veemaailma tervikuna kui elusolendit. Ratsutame tema turjal ja ammutame enda eluks vajalikku tema põuest, seega peaksime olema huvitatud ka tema elust ja tervisest, sest kanname oma veresoolades merd ikka veel iga päev ka eneses. Kollaaž BBC Blue Planeti dokumentaalfilmiseeria parimatest paladest koos vaatemängust insipireeritud muusikaga paneb kohati hinge kinni hoidma. Seda võimet peaks iga inimene endas arendama.

Mart Jüssi

Rež: Alastair Fothergill, Andy Byatt
Sts: David Attenborough, Op: Michael deGruy, Rick Rosenthal, Muusika: George Fenton, Mont: Martin Elsbury, Hääled: David Attenborough, Michael Gambon, Pierce Brosnan, Tootja: BBC Worldwide/Greenlight Media (Sophokles Tasioulis, Alix Tidmarsh), Print: Greenlight Media, Format: 35mm, Keel: inglise, Subt: eesti

REEDE, 14.08
22:00Lisa kommentaar
         Loe kommentaare

  

 
prg. mart kalmo