RENTSLIMILJONÄR
SLUMDOG MILLIONAIRE
USA, Suurbritannia 2008, 120 min

Räppaguli tänavailt pärit pooliku haridusega kangelane säilitab ka kõige suuremate katsumuste kiuste optimistliku meele ja inimlikkuse ning usu armastusse. Viimase nimel lülitub ta telemängu „Kes tahab saada miljonäriks?“ ja pühitseb võitu, abiks rikkalik elukogemus, mis viib õigete vastusteni.
Seega, kõik on võimalik – ka siis, kui oled sirgunud Aasia suurimas slummis, Mumbai kõhu all külitavas Dharavis, mille armetutes hurtsikutes elab vaesuse piiril ligemale miljon inimest. Ja meie siin viriseme, pagan võtaks!

Sedasama tuhkatriinulugu, mida «Rentslimiljonär» olivertwistiliku puudutusega jutustab, on Hollywoodi või ka Bollywoodi filmitööstuses oksendamiseni ekspluateeritud. Ometi õnnestub Danny Boyle’il anda sellele uus hingamine. Trumbid lüüakse lauale juba esimeste minutite jooksul, kui kaamera, hoidjaks Anthony Dod Mantle, tormab koos politsei eest põgenevate agulilastega läbi slummi. See on tõeline dünaamika, pulbitseva energia ja intensiivsuse jõudemonstratsioon, mis «Rentslimiljonäri» filmikeelt ja jutustamise stiili iseloomustab.
Me ahmime sisse kogu seda löövat visuaalset kirevust, millest «Rentslimiljonäri» kaadrid pakatavad ja mida Mumbai vaesteagulite šokeeriv olustik nii rikkalikult pakub. Boyle’i silme läbi nähtuna muutub see viletsus isegi poeetiliseks.

Teisalt keerab just «Rentslimiljonär» pea peale läänemaailma üldisema ettekujutuse Indiast või tuletab vähemasti meelde, et sel maal on ka süngem pool kui ainult see romantiline oreool, mida rõhutab Wes Andersoni film «Darjeeling Limited». Või Bollywoodi enese eskapistlik ekraanitoodang, mis eelistab Mumbai slumme pigem vältida.

Film pälvis tänavu 8 Oscarit, sh ka parima filmi auhinna.

Tiit Tuumalu

Rež: Danny Boyle
Sts: Simon Beaufoy, Op: Anthony Dod Mantle, Muusika: A.R. Rahman, Mont: Chris Dickens, Os: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor, Tootja: Film 4 (Christian Colson), Maailma müük: Fox Searchlight Pictures, Levitaja: ACME, Format: 35mm, Keel: inglise, hindi, Subt: eesti, inglise

LAUPÄEV, 15.08
22:00


Lisa kommentaar         Loe kommentaare

  

 
prg. mart kalmo