LAASTATUD MAA
BADLANDS
USA 1973, 95 min

Nägus ja stiilne rock’n’rolli poiss Kit (Martin Sheeni eluroll) on prügivedaja, kes hakkab võrgutama keskklassi kuuluvat Hollyt (Sissy Spacek). Alaealine tedretähniline Holly on vaimustatud, et keegi talle tähelepanu pöörab, eriti kui selleks on jamesdeaniliku välimuse, trendisoengu ja käitumismaneeriga maailma kõige nägusam kutt. Holly isa aga satub noortele peale ning vastustab oma ainsa tütre suhet prügimehega. Oma seisukohale kaalu andmiseks hukkab ta tütre koera, mispeale Kit mõrvab Holly isa. Algab põgenemine eikuhugi, mille käigus tapetakse veel tosinkond inimest. Lõpuks klõpsavad käerauad ümber Kiti randmete, Holly distanseerub oma armastatust ning Kit naudib oma viimast etteastet kinnipeetuna, kammides juuksed jamesdeanilikult üle lauba ja ulatades politseile kammi.

Muidugi on “Laastatud maa” cool film. Siin on cool muusika, coolid kaadrid, coolid karakterid, cool süžee. Siin on ainest kultusfilmiks, siin on ajastuvaimu. Ühelt poolt mentaalset ühisosa traagiliste ja siiraste teekonnafilmidega nagu “Easy Rider” (1969), teisalt ka kriitiliste ühiskonnakommentaaridega, nagu “Kellavärgiga apelsin” (1972) ja “Kui…” (1969). Siin on nooruslikule ajastule omast emantsipatsiooni vaimu. Siin on isegi jäetud värav irvakile jäljendava subkultuuri tekkeks. Aga kõige selle juures on “Laastatud maa” ikkagi pigem distantne kui kaasaelav film. See on hipparluse pohmell, skepsis nooruslikult ulja tulevikuvisiooni suhtes. Terrence Malick on ühtviisi kriitiline nii noorusenergiat kängitseva ühiskonna suhtes, kui noortekultuuri vastutusvõimetuse ja ebatolerantsuse suhtes. Pärast säärase ambivalentse sõnumiga filmi valmimist võttis režissöör eeskuju Salingerist ning tõmbas väravad enese ja ühiskonna vahel kinni.


Andres Maimik

Rež: Terrence Malick
Sts: Terrence Malick, Op: Tak Fujimoto, Stevan Larner, Brian Probyn, Muusika: George Tipton, Mont: Robert Estrin, Os: Martin Sheen, Sissy Spacek, Warren Oates, Tootja: Badlands Company (Terrence Malick), Maailma müük: Hollywood Classics, Koopia: British Film Institute, Format: 35mm, Keel: inglise, Subt: eesti

KOLMAPÄEV, 12.07
24:00


Lisa kommentaar
         Loe kommentaare

 

  

 

 
prg. mart kalmo