Kultuurikirevused 


tARTuFFi dokfilmide programmis võib vaataja näha kaadreid Jaapanist, Indiast, Hiinast, Tiibetist, Suurbritanniast, Ameerikast, Afganistanist, Taist, Lapimaalt, Serbiast, Iisraelist, Saksamaalt ja Norrast Setumaani. Kõikides neis paikades ajavad inimesed omi asju ja toimetavad omi tegemisi. Ent mõnesaja või mõnekümne aasta tagusest ajast erineb meie praegune hetk protsesside kiiruse, info liikumise ja kultuuride põimumise intensiivsuse poolest. Olgu siis põhjuseks kas meedia või immigratsioon, see kõik on tekitanud nii palju uut loovust kui ka segaseid konflikte ja arusaamatuid vastuolusid.

Ma jagan siiralt usku, et kirjult segastel ja keerulistel aegadel peaks eelkõige loov anne – kunst, film, muusika olema see vahend, mis annab uue mõtte meie materiaalsele heaolule. See ületab kõige selgemalt riikide, mandrite ja kultuuride piirid, nii vaimsed kui füüsilised. Hea filmifestival on just selline võimalus lasta ennast ülendada ja ületada või kombata piire enda ja maailmaga. Ma loodan, et nii dokfilmide programm kui kogu tARTuFFi filmivalik tervikuna paneb vaataja olukorda, kus ta asetab ennast kasvõi hetkeks kellegi teise asemele, et tekiks suurem mõistmine, austus, kaastunne ja armastus.

Meie programmis on filmid kultuuride erinevustest ja sarnasustest, mõistmisest ja mõistmatusest, kohtumistest ja segunemistest, vana hääbumisest ja uue sündimisest, sest ei kultuur ega elu laiemalt saa kunagi seisatuda ja jääda samasuguseks nagu ta oli eelnenud hetkel. Paigalseis on surm aga kultuur sureb koos viimase loova algega. Lõppude lõppuks, austades erinevusi austame me alati inimese loovat alget. Ja see ütlebki kõik.

Kaarel Kuurmaa
Programmi koostaja

 

Lisa kommentaar         Loe kommentaare

  

 
prg. mart kalmo