HIROSHIMA, MU ARM 
HIROSHIMA MON AMOUR
Prantsusmaa, Jaapan 1959, 90 min 

1959. a. veetis üks prantsuse abielunaine ühe jaapani abielumehega öö linnas nimega Hiroshima, kus järgmisel päeval pidid algama rahust kõneleva filmi võtted. Öö jooksul jõuab ta rääkida mehele oma esimesest armastusest sakslase vastu sõjaaegses Prantsuse provintsilinnakeses. Jaapanlane armub naisesse ja palub tal jääda. Aga saabub hommik ja selgub, et vahel võib üks öö ja üks linn meile rääkida armastusest rohkem kui kogu eelnev ja järgnev elu kokku. Nii lihtne see lugu ongi, mida meile ekraanilt jutustatakse.

Tänaseni loetakse seda praktiliselt pool sajandit tagasi vändatud filmi üheks kinoajaloo suurimaks ja poeetilisemaks armastusfilmiks, mis oma napis kujundlikkuses, ent see-eest väljendusrikkas keeles suudab puudutada meie kõige sügavamaid emotsioone. Mitte kunagi varem polnud keegi kinolinal armastusest kõnelenud sellises keeles nagu siin, kus režissöör, stsenarist ja kaks näitlejat on loonud ekraanil terviku, mis mõjub kui kaameraga kirjutatud poeem.

"Hiroshima mu arm" on üks Prantsuse 'uue laine' tähteoseid. Film võitis omal ajal hulgaliselt auhindu ja kandideeris Oscarile parima stsenaariumi eest ning osales Cannes'i filmifestivali võistlusprogrammis.

Tiina Lokk

REŽ: ALAIN RESNAIS
Sts: Marguerite Duras, Op: Michio Takahashi, Sacha Vierny, Muusika: Georges Delerue, Giovanni Fusco, Mont: Jasmine Chasney, Henri Colpi, Anne Sarraute, Os: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Tootja: Argos Film (Anatole Dauman, Samy Halfon), Print: Ministére des Affaires Étrangéres (Paris), Format: 35mm, Keel: prantsuse, jaapani, inglise, Subt: eesti

LAUPÄEV, 16.08
23:45

Lisa kommentaar         Loe kommentaare

  

 

 
prg. mart kalmo